Profilaktyka odleżyn. Odpowiedni materac pomoże w opiece

Odpowiednio dobrany materac przeciwodleżynowy pomaga nie tylko w przy rehabilitacji pacjenta, ale też w sprawowaniu opieki nad nim.

Spis treści

Nieodpowiednia opieka i pielęgnacja pacjenta leżącego może prowadzić do powstawania odleżyn, które mogą skutkować martwicą tkanek skórnych. Współczesna medycyna oferuje jednak wiele rozwiązań, które mogą zapobiegać ich powstawaniu. Istotną rolę w tej kwestii odgrywa odpowiedni materac przeciwodleżynowy.


Przyczyny powstawania odleżyn

Odleżyny wynikają z zaburzeń krążenia i są efektem niedotlenienia i niedożywienia tkanek spowodowanego długotrwałym leżeniem. Najczęściej występują na pośladkach, przy kości krzyżowej, stawie biodrowym, na piętach, łokciach, łopatkach i kolanach. Ryzyko wystąpienia odleżyn mogą zwiększać także takie czynniki jak niedowaga lub nadwaga, nietrzymanie moczu lub kału, miażdżyca, cukrzyca, anemia czy nieprawidłowa pielęgnacja.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Pięć stopni odleżyn

Poza doborem odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego (o którym za chwilę) w zapobieganiu odleżynom niezwykle istotne jest regularne zmienianie pozycji chorego – warto to robić maksymalnie co cztery godziny. Niemniej ważna jest też prawidłowa i częsta pielęgnacja skóry, odpowiednia dieta (wysokobiałkowa, wysokokaloryczna, bogata w witaminy i minerały, nawadnianie, odpowiednia do stanu zdrowia aktywność fizyczna, a także zapewnienie pacjentowi bawełnianych i przewiewnych ubrania oraz suchej pościeli.

Warto wiedzieć, że występuje pięć stopni odleżyn – ich zaawansowanie określa skala Torrance’a:

  • I stopień – charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry, które blednie pod wpływem ucisku
  • II stopień – skóra jest zaczerwieniona i nie blednie pod naciskiem, mogą także występować nadżerki i pęcherze
  • III stopień – na skórze występuje owrzodzenie, widoczna jest także czerwona ziarnina, a także obrzęk i zaczerwienienie.
  • IV stopień – uszkodzona jest tkanka podskórna, a na dnie rany widać brunatnoczarną martwicę
  • V stopień – na dnie rany widoczne są masy martwych tkanek, a odleżyny obejmują także mięśnie, ścięgna, stawy oraz kości.

Odpowiedni materac przeciwodleżynowy, czyli jaki?

Przy wyborze materaca przeciwodleżynowego należy wziąć pod uwagę stan zdrowia pacjenta. Jeśli chory leży w łóżku z powodu urazu, którego prawdopodobieństwo wyleczenia jest wysokie, warto zdecydować się na piankowy czy gofrowany materac.

Bardziej specjalistyczne rozwiązania (takie jak materace rurowe czy bąbelkowe) lepiej zaproponować, gdy rokowania wskazują na długotrwałą konieczność leżenia.


Materac przeciwodleżynowy. Pomoc dla chorego i opiekuna

Odleżyny  poważny problem nie tylko dla osób chorych, ale także dla opiekunów, pomagających pacjentom powrócić do zdrowia. Odpowiednią pielęgnację i proces rehabilitacji może wspierać dobrze dobrany materac przeciwodleżynowy.

Szeroki ich wybór znajdziesz na stronie internetowej firmy Antar – producenta sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami. Zajrzyj też na naszego Facebooka, Instagrama i LinkedIn!